skepe.parafia@gmail.com

ul. Kujawska 2A,   87-630 Skępe 

+48 (54) 287 75 35

01 stycznia 2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI

 

 1. W pierwszy dzień Nowego Roku Kościół celebruje uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki i jednocześnie Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Za publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź” można uzyskać odpust zupełny. Dzisiaj jeszcze Msza Św. o g. 17.
 2. W nadchodzącym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Z racji Uroczystości Trzech Króli i Orszaku adoracja Najświętszego Sakramentu w piątek będzie po Mszy św. o  10 do 11.30.
 3. W piątek, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana świętem Trzech Króli, która przypomina, że Syn Boży przyszedł do ludzi wszystkich narodów, ras i języków. Już dzisiaj w kościele zostały pobłogosławione kadzidło i kreda, którą zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domostw kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara: C + M + B, dodając cyfry Roku Pańskiego, ale co tłumaczymy również jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mantionem benedicat”. Takie oznakowanie drzwi naszych domów posiada rangę świadectwa wiary wobec innych. Woda święcona jest w pojemniku pod chórem ( można przez dozownik sobie nabrać do naczynka) a kreda i kadzidło są przy ołtarzu. Ofiarami za to wspieramy posługę p. Bogdana w naszej parafii. Z góry dziękuję za wsparcie. Po Mszy Świętej zapraszamy przed ołtarz! Tego dnia Msze Święte w kaplicach będą jednocześnie o g. 8.30.
 4. W uroczystość Objawienia Pańskiego rokrocznie obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci.
 5. Piękną tradycją związaną z tą uroczystością staje się też organizowany w naszych parafiach Orszak Trzech Króli. Kilka lat temu zgłosiłem Orszak w Skępem do bazy danych orszaków w Polsce. Jest to wspaniała publiczna manifestacja wiary i radości z przyjścia Zbawiciela na świat. Zapraszamy wszystkich na godz. 11.30 do naszego kościoła  na Mszę Świętą w intencji Parafian a następnie z rynku wyruszy Orszak w stronę klasztoru.
 6. Istnieje jeszcze możliwość zapisu na pielgrzymkę do Ziemi Świętej.
 7. Za tydzień o 11.30 spotkanie przed I Komunią Świętą.
 8. Również w przyszłą niedzielę będzie święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Tacę z przyszłej niedzieli przeznaczymy na ogrzewanie kościoła.
 9. Z racji kolędy Msze św. w tygodniu są odprawiane o 7 i 7.30. Kancelaria na czas kolędy czynna zaraz po Mszy Św. porannej. Po południu kancelaria nie będzie czynna !
 10. Zapraszam na niedzielę 15 stycznia na godz. 17 na Mszę Świętą. Wystąpi wtedy zespół „ Huzary” z Zakopanego. Zespół będzie grał na Mszy Świętej i po Niej wspólny koncert kolęd. Serdecznie zapraszam na wspólne świętowanie!
 11. W naszej Parafii trwają doroczne odwiedziny duszpasterskie. Pamiętajmy, że kapłan przychodzi do naszych domów i mieszkań a przede wszystkim do rodzin z błogosławieństwem Bożym. Plan kolędy na ten tydzień:
 12. Poniedziałek    od godz. 9ºº  -  1 ks. -  Franciszkowo;    

                                 od godz. 16ºº  -  1 ks. -  Rynek

                Wtorek    od godz. 14ºº  -  1 ks. -  Babie Ławy;

                            od godz. 16ºº  -  1 ks. -  ul. Spokojna

            Środa      od godz. 12ºº  -  1 ks. -  Czarny Las;

                            od godz. 16ºº  -  1 ks. -   ul. Świerkowa

             Czwartek    od godz. 16ºº  -  1 ks. -  ul. Kościelna i Poprzeczna;

                            od godz. 16ºº  -  1 ks. -  ul. Ogrodnicza i Ogrodowa

                   Sobota     od godz. 9ºº  -  2 ks. -  Wólka wieś.

   

 13. Słowo zachęty Biskupa Szymona!  Drodzy Organizatorzy Orszaków Trzech Króli! Kochani Bracia i Siostry! Jaśniejąca na niebie gwiazda od wieków prowadzi kolejne pokolenia w stronę tego szczególnego domu, gdzie na każdego człowieka, otwartego na prawdę, czeka Maryja z Dziecięciem Jezus. W tym roku Orszakom Trzech Króli towarzyszy hasło: „Niechaj prowadzi nas gwiazda!” Za przykładem Trzech Mędrców chcemy dzielić się jej światłem, szczególnie z tymi, którzy patrzą na nas z daleka albo pogubili się w wędrówce. Idziemy z gwiazdą do małżeństw i rodzin, którym gaśnie nadzieja; do osób starszych, chorych, żyjących ubogo i cicho, a także do młodych, którym twarze jaśnieją od blasku ekranów smartfonów. Zachęcam Was, Bracia i Siostry, do wzięcia udziału w organizowanych w wielu miejscach naszej diecezji Orszakach Trzech Króli. Śpiewając polskie kolędy i niosąc dary Jezusowi pragniemy pokazać wokoło, że właśnie z Nim każda ciemność się rozjaśnia i tylko to światło objawia prawdę o nas i o świecie. Cieszę się, że po raz pierwszy jako Biskup Płocki pójdę z moimi siostrami i braćmi tym świetlistym szlakiem Orszaku w Płocku od Starego Rynku do Stanisławówki. Wyrażam wdzięczność Duchowi Świętemu, który „wieje tam, gdzie chce” i zaprasza tak wiele osób, członków stowarzyszeń katolickich oraz ludzi dobrej woli do włączenia się w pracę na rzecz tegorocznych Orszaków. Pozdrawiam serdecznie organizatorów oraz uczestników wszystkich Orszaków Trzech Króli na terenie diecezji płockiej i z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa: w imię Ojca + i Syna, i Ducha Świętego.                                                   + Szymon Stułkowski  BISKUP PŁOCKI                                    
 14. Prośmy Matkę Zbawiciela o wstawiennictwo za nami u Swego Nowonarodzonego Syna Jezusa Chrystusa, o życie wieczne dla papieża Benedykta XVI : Pod Twoją Obronę…

Kontakt:

Ul. Kujawska 2a

87-630 Skępe

tel. +48 (54) 287 75 35

Nr konta parafialnego:

Bank PEKAO S.A.

I o w Sierpcu

40 1240 3204 1111 0010 6940 6718