skepe.parafia@gmail.com

ul. Kujawska 2A,   87-630 Skępe 

+48 (54) 287 75 35

20 listopada 2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

JEZUSA CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHŚWIATA  

 

 1. Dziś ostatnia niedziela roku liturgicznego oraz święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
 2. Po Mszy Świętej o godz. 10 wystawienie Najświętszego Sakramentu, Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Sercu Pana Jezusa. Za odmówienie tego aktu dzisiaj można uzyskać odpust zupełny.
 3. Jutro w liturgii przypada wspomnienie Ofiarowania NMP.
 4. We wtorek wspomnienie św. Cecylii - patronki muzyki kościelnej. Wszystkim zaangażowanym w troskę o muzykę kościelną w naszej parafii, panu organiście i scholi składam serdeczne podziękowanie za całoroczną posługę i życzę obfitości Bożego błogosławieństwa w dalszej posłudze.
 5. Również we wtorek po Mszy o godz. 17 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Przed ołtarzem Jezusa Miłosiernego można składać swoje intencje.
 6. Przypominamy i zachęcamy do modlitwy wypominkowej za naszych bliskich zmarłych.
 7. Za tydzień pierwsza niedziela Adwentu.
 8. Wszystkim jubilatom i solenizantom życzymy obfitości Bożych darów.
 9. W czwartek patronuje św. Andrzej Dung-Lac i męczennicy wietnamscy.
 10. Polecamy prasę katolicką.
 11. Dziękuję za dzisiejsze ofiary przeznaczone na ogrzewanie kościoła.
 12. Pomóżmy proszę biedniejszym od nas kupując świece Caritas( 10 i 15 zł).
 13. Pan Organista roznosi opłatek w parafii. Plan tygodniowy jest wywieszony w gablocie i na stronie parafialnej.
 14. Sakrament małżeństwa mają zamiar zawrzeć: Bogdan Zdzisław Buczyński, kaw. z naszej par. i Angelika Stasiak, panna z Płocka, zap. I. O przeszkodach należy powiadomić kancelarię parafialną.
 15. W sobotę w Płocku ingres Ks. Biskupa Szymona Stułkowskiego – nowego Biskupa Płockiego. Pamiętajmy o nim w modlitwie.
 16. Za tydzień o 11.30 spotkanie przed bierzmowaniem uczniów klas VIII.
 17. W ubiegłym tygodniu Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Wólki zajęła 2 miejsce w Ogólnopolskich Halowych Zawodach Drużyn Pożarniczych – serdecznie gratulujemy!
 18. Ruszają zapisy na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Potrzebny jest adres e-mail, telefon i zaliczka 500 zł.
 19. Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski: Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie! W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej pojawiają się pytania o postawę św. Jana Pawła II wobec dramatu wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych, a także o sposób reagowania na tego rodzaju przestępstwa w czasie jego pontyfikatu. Coraz głośniej stawiana jest teza, że Ojciec Święty nie podchodził właściwie do tego rodzaju czynów, niewiele robił, aby ten problem rozwiązać, a nawet go ukrywał. Wydaje się, że panuje swego rodzaju moda na formułowanie tego rodzaju opinii. Tego typu oskarżenia, wpisują się to w próby podważenia autorytetu św. Jana Pawła II, a nawet zakwestionowania jego świętości, potwierdzonej w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. W konsekwencji stanowi to próbę zniszczenia dziedzictwa tego wyjątkowego pontyfikatu. Medialny atak na św. Jana Pawła II znajduje swoją przyczynę m.in. w nastawieniu niektórych grup społecznych do jego nauczania, a zwłaszcza na temat wartości ludzkiego życia i jego ochrony od poczęcia do naturalnej śmierci, wartości małżeństwa i rodziny, moralności życia seksualnego, a także w głoszonej przez niego teologii ciała, co nie odpowiada współczesnym ideologiom, propagującym wykrzywioną wizję człowieka i hedonizm, relatywizm i nihilizm moralny. Uczciwe szukanie prawdy i dawanie o niej świadectwa jest obowiązkiem każdego prawego sumienia. Dlatego też – dnia 14 listopada br. – na Jasnej Górze, zostało przygotowane Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, wobec działań Jana Pawła II odnoszących się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich. Jest to szerokie opracowanie, które uwzględnia zarówno kontekst historyczny i ówczesny stan wiedzy, jak również uwarunkowania społeczne, kulturowe i prawne czasów, w których żył i pracował św. Jan Paweł II. Zachęcam wiernych do lektury tego tekstu, a przez to do refleksji nad pontyfikatem i spuścizną dziejową Papieża Polaka, który jako pierwszy zwierzchnik Kościoła katolickiego, zgodnie z posiadaną wiedzą, podjął zdecydowaną walkę z przypadkami krzywdzenia małoletnich, a także wprowadził obowiązujące w całym Kościele normy rozliczania tego typu przestępstw. Ze względu na objętość dokumentu, dostępny jest on na stronach internetowych episkopatu, poszczególnych diecezji, parafii oraz mediów katolickich w całym kraju.                                                                                                                              Z pasterskim błogosławieństwem,                                                 
                                                                                                  † Stanisław Gądecki
                                                                         Arcybiskup Metropolita Poznański                                                             Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski                        
 20. Dziękując za wspólną Eucharystię prośmy Matkę Bożą o pokój na świecie, za chorych i cierpiących, za zmarłych. Prośmy także o potrzebne łaski dla nowego Biskupa Płockiego: Pod Twoją Obronę…

Kontakt:

Ul. Kujawska 2a

87-630 Skępe

tel. +48 (54) 287 75 35

Nr konta parafialnego:

Bank PEKAO S.A.

I o w Sierpcu

40 1240 3204 1111 0010 6940 6718